Mezoterapi

 

Mezoterapi 45 yıldır bilinen, ilk defa Fransa'da bulunan, ince iğneler ve özel ilaçlarla uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem başlıca üç amaçla kullanılır: 1.Yüzdeki bağ dokusunu arttırarak cildi gençleştirmekte;2. bel, kalça, basen bölgesini inceltme ve sellülit tedavisi ve 3.erkek tipi saç dökülmesinde. Mezoterapi çok ince iğnelerle uygulanır. Cilde uygulandığında gözenekleri sıkılaştırır, cildin yenilenmesini sağlar. Yüzde lifting etkisi yapar cildi daha gergin, genç bir görünüme kavuşturur. Zayıflama amacıyla kullanıldığında ise, bel, kalça, basen bölgesine uygulanarak burada incelme sağlar.

Sellülit ve bölgesel zayıflama için bacak, karın, kalça, diz çevresi, sırt, kol bölgesi gibi bölgelere ince uçlu bir iğne ile ilaç enjekte edilir. Bu ilaçlar o bölgedeki yağ bloklarını yıkıp, kan dolaşımının artmasına neden olduğundan seanslara düzenli bir şekilde devam edildiğinde bölgedeki selülitlerde azalma ve yok olma, istenilen bölgede 10- 20 cm arasında hızlı incelme ve zayıflama meydana gelir. Kişide genel bir kilo problemi söz konusu olduğunda mezoterapi ile birlikte diyet verilir. Diyet verilmeden önce kişinin boy, kilo ve vücut ölçüleri, yağ ve kas oranları alınır. Kişinin kilo almasına neden olan herhangi bir etken varsa araştırılır ve altta yatan bir neden olduğunda tedavi edilir. Kişinin bazal metabolizması, günlük aktiviteleri ve alternatif yemek biçimleri göz önüne alınarak kişiye özel diyet programı hazırlanır. Kas kaybına neden olmadan düzenli ve sağlıklı beslenme tarzı ile protein, karbonhidrat,lif yağ, vitamin ve mineralden zengin diyet sayesinde ayda 5-8 kilo arasında kilo vermek mümkün.

Mezoterapinin en büyük avantajlardan birisi bölgesel zayıflama sağlarkan sarkma probleminin olmaması ve tam tersine toparlama ve şekillenme göstermesidir.Hanımlarda özellikle gebelikten sonraki sarkma problemleri ve yaşın ilerlemesine bağlı kol altlarındaki sorunlarda bilinçli bir şekilde uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Mezoterapi tedavisı kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 8-10 seans sürer.(gerektiğinde daha fazla)Yöntem son derece pratik olup ortalama 10-15 dakika da gerçekleşir.. Seans aralıkları minumum 5-7 gün olmaktadır. Tedaviden sonra kişinin günlük hayatını etkileyecek herhangi bir durum söz konusu olmaz. Bazen yapılan iğne yerlerinde küçük birkaç morarma noktası görülebilir böyle bir durum ortalama 5-7 gün içerisinde geçer. Mezoterapi yöntemi 18-65 yaşındaki tüm kadın ve erkeklerde kullanılabilir tıbbi bir yöntemdir.Adet dönemlerinde uygulanabilir,gebelikte ise her hangi bir yan etkisi görülmemekle birlikte tavsiye edilmez.