Fraksiyonel Lazer Tedavileri


Lazerlerin tıbbi sektöre girmesinden sonra kozmetik dermatoloji alanında ciddi ilerlemeler söz konusu olmuştur. Fraksiyonel Lazerler son senelerde sivilce izleri, yanık izleri, ameliyat izleri gibi her çeşit izin yanında, leke, deri çatlakları ve kırışıklıkların tedavisinde dermatologların kullandığı en etkili tedavi yöntemleri haline gelmiştir. Bu lazerler de geçen yıllarda büyük gelişme göstermişlerdir.Fraksiyonel lazerler ablatif lazerler olarak bilinen lazer teknolojilerinin en yeni halkasıdır. Bu lazer sistemleri uzun zamandır uygulanmaktadır. Özellikle iz tedavilerinde ve cilt gençleştirme uygulamalarında tercih edilmektedirler. Fraksiyonel lazerlerin klasik ablatif lazerlerden teknolojik olarak farkları söz konusudur.


Önceleri iz tedavisi için kullanılan lazerler tüm yüzeyi soyarak etki ederlerdi. Bu sebeple etki iyi olsa da çok fazla yan etkiye sebep olurlardı. Aylarca sürebilen iyileşme dönemleri, iyileşirken oluşan lekelenme problemleri bu yöntemin yaygınlaşmasına engel oldu. Daha hızlı iyileşen ve yan etkisi çok daha az olan tedavi arayışları sayesinde fraksiyonel tedavisi ortaya çıktı. . Fraksiyonel lazer ile epidermal dokuyu soymadan ciltte mikro kanallar açma işlemi meydana gelir, hem epidermisi hem de dermisi tedavi etme olanağı ortaya çıkmaktadır. Bu mikrokanalların çevresindeki dokular sağlam kaldığından ve termal hasar olmadığından hızlı bir şekilde iyileşme meydana gelir. Oluşturulan bu çok küçük yaralar vücudun başka bölgelerinde oluşmuş yaralar gibi kasılarak iyileşir ve cildin en üst tabakasında toparlanma, sıkılaşma, kırışıklıkları giderilmesi, sivilce izlerinin azaltılması sağlanılır. İşlem sonrası bir yıl boyunca kollajen liflerin yeniden oluşması ve yapılanması devam etmektedir.

 

 

Fraksiyonel lazerler bu sayede yeni standart haline gelmiş fakat problemler burada sona ermemiştir. Yan etkisinin azalması sebebiyle daha etkili uygulama yapma arayışı doğmuş ve bu da fraksiyonel lazerlerin gelişme ihtiyacını doğurmuştur. Fraksiyonel lazerler kullandığı lazer ışığının tipine göre farklılıklar gösterir. Erbiyum fraksiyonel lazerler ve CO2 fraksiyonel lazerler olarak iki ana grup halinde gruplayabildiğimiz bu lazerler barındırdıkları özelliklere göre birbirlerinden çok farklı sonuçlar da sunabilmektedirler

 

Erbium lazer tedavisi, güvenli, kontrol edilebilir doku ablasyonu için bir metotdur. Bu lazerin dalga boyu, suda CO2 lazer ışınımına nazaran 13 kat hızlı absorbe edilebilir durumdadır. Dokudaki suyun çok hızlı buharlaşmasını/ablasyonunu sağladığı için hasar ciltte devamlı kalmamakta ve nonspesifik ısı hasarı olusturmamaktadır.

·         CO2 fraksiyonel lazerler: CO2 (karbondioksit) lazerler kullandıkları dalga boyu sebebiyle tek atışta bile cildin derinlerine ulaşabilmektedirler. Dokuda termal hasar oluşturması sebebiyle ciltte yenilenmeyi de tetiklemektedir. Bu sayede izlerde, kırışıklıklarda etkili sonuçlar verebilmektedir. Fakat termal etkisinin fazla olması sebebiyle iyileşme süreci gecikebilmekte, lekelenmeler olabilmektedir. Er:YAG lazerler ise etkili derinliklere ulaşabilmesi ve yan etkisinin CO2 lazerlere göre çok daha az olması sebebiyle giderek yaygınlaşmıştır.
 

 

Cildin içine doğru çok küçük kanallar açarak derinin hem üst hem de alt tabakalarında çok hızlı bir yenilenme sıkılaşma ve toparlanma oluşuyor. Bu özellikleri sayesinde ciltteki kırışıkların giderilmesinde, sivilce izlerinin azaltılmasında, ciltte oluşan çatlakların azaltılmasında ameliyat ve yara izlerinin giderilmesinde, el ve yüzdeki yaşlılık lekelerinin giderilmesinde başarıyla kullanılıyor.

Kullanım Alanları

 

Akne Skarlarının Tedavisi

Akne bir dermotolog tarafından tedavi edildikten sonra veya akne problemi kendiliğinden ortadan kalktıktan sonra geriye izler kalmış olabiliyor. Bunlar cildin üzerinde küçüklü büyüklü çukurlar şeklinde olduğundan, kozmetik olarak hastayı rahatsız edebilir. Fraksiyonel lazer ile ortalama 3-6 seans içerisinde büyük oranda izler azalacaktır. Uygulama sonrası downtime yani kızarıklık döneminin oldukça kısa olması, hastaların kolaylıkla günlük yaşamlarına dönmelerini sağlar..


Ameliyat İzleri, Keloid, Yanık İzlerinin Lazer ile Tedavisi


Tıpta izleri tamamen geçirebilecek bir yöntem yoktur. Ancak fraksiyonel lazer ile deriden kabarık izler yumuşatılabilir, deri seviyesine indirilebilir, kızarıklıkları düzeltilebilir, olgunlaşmış izler dahi daha iyi hale getirilebilmektedir. Yine yanığa bağlı meydana gelen sekellerin azaltılmasında, greftlerin yumuşatılmasında oldukça etkili olmaktadır.


Yüz Gençleştirme, Kırışıklık Tedavisi


Cildin daha iyi, canlı, parlak hale getirilmesi, kırışıklıkların tedavisinde fraksiyonel lazer oldukça etkili tedavi yöntemidir. Özellikle yüzeyel ve orta dereceli kırışıklıklar bu tedavi ile geçebilirken, derin kırışıklıklar hafifleyecektir. Gözeneklerin daralması, sıkılaşması meydana gelmektedir. 3-5 hafta aralarla 3-5 seans yapılması gerekmektedir.


El Gençleştirme


Fraksiyonel lazer ile düzenli uygulamalar sonucunda eldeki kırışıklıklarda düzelme meydana gelmektedir. Er Yag lazer ilede bu bölgedeki koyu renkli lezyonlarda giderilebilmektedir.


Lazerle Ben(nevus) Tedavisi


Ben yani nevuslar cerrahi olarak alınabileceği gibi lazer ile de tedavi edilebilmektedir. Lazer ile alınacak benler iyi huylu olmalıdır. Epidermal ve dermal nevuslar lazer ile tedavi edilebilirken, çok derin kökü olan lezyonlar ve deri kanserleri ise cerrahi olarak çıkartılmalıdır. İyi huylu benler, Er Yag lazer ile tek seferde iz bırakmadan tedavi edilebilmektedir.


Lazerle Leke Tedavisi


Leke tedavisi zaman alan bir tedavidir. Lekenin türü oldukça önemlidir. Güneş lekeleri tetikleyen bir durumdur. Lazer ile güneş lekeleri, melasma, gebelik lekeleri, yaşlılık lekeleri tedavi edilebilmektedir.


Lazerle Çatlak Tedavisi


Çatlaklar (stria) cilt ve ciltaltı dokunun yırtğı yani bir çeşit izidir. İzler gibi çatlağında tam olarak bir tedavisi yoktur, ancak fraksiyonel lazer ile çatlakların belirginliği 5-6 seans süresinde azaltılabilir.