Lazer Epilasyonda Kullanılan Sistemler

 

Cihazlar Hakkında Bilgi

 

 • Alexandrite lazer
 • Nd yag lazer
 • Vectus Diode lazer

 

Nd Yağ Lazer Epilasyon

Koyu ten ve derindeki kıllarda etkilidir.1064 nm dalga boyundadır derine nüksettiği için biraz ağrılıdır soğutma sistemi ağrıyı hafifletir.

Koyu renkli ciltlerde epilasyon amacı ile de kullanılan bu lazerde deriye lazer enerjisini gönderirken en dış tabakayı koruyan özel soğutucu ünitesi mevcuttur, deride kollagen miktarını ve dolaşımı arttırarak derinin genç görünüm almasını sağlayan yüz gençleştirici tedaviler arasında yer almaktadır. Bu lazer sisteminin melanine hassasiyeti çok azdır. Tüm Cilt tiplerinde maksimal etki ve güvenlikle kullanılabilmesi. En koyu cilt tipi Afro-Americana dahil cilt lekelenmesine sebep olmaz.

 

Alexandrite Lazer Epilasyon


Alexandrite lazer?

Alexandrite lazer dalga boyu 755 nm dir. Bu dalga boyundaki ışınlar kıldaki melanin adlı siyah boya maddesi tarafından oldukça fazla emilir. Bu sayede daha az enerji uygulanarak cildinizde hasar oluşturmadan ve daha etkin şekilde lazer epilasyon yapılmaktadır. Long pulsed teknoloji sayesinde lazer enerjisi cildinizi koruyarak ve daha etkin şekilde uygulanabilmektedir. En önemli avantajı hasta konforu ve uygulama kolaylığıdır.

bu lazer sisteminin genelde Hasta uyum ve toleransı uygun yapıdadır. Alexandrite lazer derindeki kıl köküne dek ulaşarak kalıcı sonuç sağlar ve bu başarıyı sağlarken kalıcı yanık sorununa yol açmaz.

 

Lazer Epilasyon İle İlgili Ön Bilgiler

 

Lazer Epilasyon Seanstan Önce

 

 • Lazer Epilasyon uygulanacak bölgelerdeki kıllara son 3 hafta içinde kökten alma işlemi (ağda,cımbız,ip,epilatör..) yapılmamış olunmalıdır.
 • Lazer Epilasyon uygulanacak bölgelerin cilt rengi güneş, solaryumdan bronzlaşmamış, bronzlaştırıcı kremler (auto bronz)uygulanmamış olunmalıdır.
 • Vücut bölgesine uzayan kıllarınız için 3-5 gün öncesi jilet ile yüz bölgesi için makas ile kısaltılabilinir.
 • Lazer Epilasyon uygulanacak kıllara sarartma, boyama gibi işlemler yapılmamış olmalı makyaj malzemesi bulunmamalıdır.
 • Cildi soyan ürün (peeling)kullanılıyorsa(glicolik asit, retinotik, aha, afa asit gibi) 15 gün önce bırakılmış olmalıdır.

       Roaccutane kullananlarda(son 6 ayda) deri rengini değiştiren cilt hastalığı,sara,kalp pili olan hastalarda Lazer               epilasyon uygulanması öncesi doktronuza danışınız.

Lazer Epilasyon Seanstan Sonra

 

 • Lazer epilasyon sonrası solaryuma girilmemeli zorunlu olarak güneşe maruz kalınırsa (özellikle yüz bölgesi için) yüksek koruma (spf 30) faktörlü kremler kullanılmalıdır.
 • Lazer epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilinir. Bir hafta kese,peeling gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.
 • Lazer Epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; 1 saat ile birkaç gün arasında kızarıklık oluşması normaldir.
 • Lazer Epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ila 10 gün içinde hafifçe uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca çıkar.
 • Seans aralıkları yüz bölgesi için 4-6 hafta vücut bölgesi için 6-8 haftadır. İlerleyen seanslarda bu seans aralıkları uzamaktadır.
 • Seans sayısı vücut bölgeleri için ortalama 4-6 seans yüz bölgeleri için 6-12 seanstır. Genelde birkaç tip lazer sistemi ile kombin çalıştığımız için bu süre daha kısa olmaktadır. Bu sayı cilt ve kıl yapısına göre de değişebilir. Hormonal bozukluklar seans sayısını etkileyebilir.
 • Kıl yoğunluğu her seansta %15-20 arası kalıcı olarak azalmaktadır, farkı ancak 3. seanstan itibaren belirgin olarak görebilirsiniz. Seanslarınıza düzenli olarak devam ederseniz ilk seanstan sonra kıl sorunu yaşamazsınız.
 • Her lazer epilasyon seansından sonra 15-18 gün arası ücretsiz kontrol seansı uygulatabilirsiniz(20. günden daha sonra yapılan kontroller tedavinin seyrini olumsuz etkiler)

 

Lazer Epilasyon Sıkça Sorulan Sorular

1) Lazer Epilasyonda Dikkat Edilecekler!
Lazer epilasyon tıbbi bir uygulamadır.Tıbbi bir uygulama ile ilgili en iyi bilgiyi konunun uzmanlarından alabilirsiniz.Web sayfalarında genel bilgiler verilmektedir.Herkeze uygulanan tedavi prosüdürleri farklıdır.Lazer epilasyona uygun olup olmadığınız,uygun iseniz hangi lazer sisteminin size uygun olduğunu,nasıl bir sonuç alacağınızı konunun uzmanından yerinde görüşerek test atışı uygulatarak bilgi alabilirsiniz


2) Lazer Epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir?
Kaş ve göz arası haricinde gözleri özel koruma gözlükleri ile koruma şartı ile tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir.


3) Lazer epilasyon için hazırlıklar nelerdir?
İlk görüşme öncesi hiçbir uygulama yapmadan uzmanımızın kılları görmesinde fayda vardır.Kılların son 3 haftadır  kökten çeken bir yöntemle  alınmamış olması gerekmektedir.(ağda cımbız,epilatör...) İlerleyen seanslarda Lazer epilasyon uygulamasından 3 gün önce bölgenin evde uygun şekilde jilet(tavsiyemiz traş makinesidir) ile traş edilmesi vakit kaybını önler. (Uzmanımız hangi bölgelere uygulayabileceğinizi size söyleyecektir)Acıya dayankıksız kişilerde lazer epilasyon uygulanacak alana lokal anestezik krem uygulaması nadiren gerekir. Etkin soğutma uygulanabilirse genellikle anestezik maddeye gerek kalmaz. Ağrı eşiği çok düşük olan kişilerde lokal anestezik kremler 1 saat öncesinden strech film kapatılarak uygulanırsa ağrıyı azaltır.


4) Lazer epilasyon nasıl yapılır?
Lazer epilasyon yapılacak alan traş makinası ile kısaltılır.Bizim merkezimizde jilet kullanılmamktadır. Kullanıcı ve uygulanacak kişiye lazer ışınlarından gözleri koruyan gözlükler takılır. Gözlüksüz işlem yapılmamalıdır.Kullanıcı mutlaka eldiven giymelidir. Sonra kullanıcı lazer epilasyon probu ile lazer uygulamasına başlar. Lazer epilasyon cihazları ışık enerjisini lazer cihazının üzerinde bulunan bir el probunun yardımıyla uygularlar.Lazer atışının yapıldığı probun üstünde soğutma sistem bulunmaktadır. Lazer makinası içinde oluşan lazer ışığı el probu ile cilde ulaştırılır. Lazer epilasyon sırasında el probu yardımı ile tekrarlayan lazer atışları cilde uygulanır. Her lazer atışı ciltte belli bir alanı tarar. Bu lazer atışı sonrası kıl kökü 65 C derecenin üzerinde ısınır ve tahrip olur. Bu sayede kıl kökü yeni kıl üretemez hale gelerek fonksiyonunu kaybeder.


5) Lazer Epilasyonda kaç seans gelmem gerekir?
Lazer ışığı anajen (aktif) aşamadaki kıl köklerini etkilemektedir. Bütün kökler aynı anda aktif olmazlar. Dolayısıyla telojen (pasif) kökler, aktif hale geldiklerinde bunlara da uygulama gerekecektir. Kalıcı bir çözüm, ancak birkaç lazer epilasyon seansından sonra elde edilir. Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Ortalama olarak çoğunlukla 4-6 lazer epilasyon seansı yeterli olmaktadır. Lazer epilasyon uygulamasında cilt tipine göre doz seçimi yapılır. Bu sayede kıl köklerine etki edecek ama cilde zarar vermeyecek güçte çalışılarak en kısa sürede tedavinin bitirilmesi amaçlanır. Herkesin vücut yapısı ve hormonal seviyeleri, cilt tipi farklı olduğu için lazer epilasyonda sonuca ulaşmak için gereken süre kişiden kişiye değişir. Seanslar kılları anajen (büyüme) safhasında yakalamaya uygun sürelerde tekrarlanır.


6) Lazer epilasyonda seans aralıkları ne kadar zaman alır?
Seans aralıkları yüz bölgesi için 4-6 haftada bir,vücut bölgesi için 6-8 haftada bir tekrarlanmaktadır.İlerleyen seanslarda bu süreç uzamakta daha uzun aralıklarla lazer epilasyon seansı uygulanmaktadır.


7) Lazer epilasyon için neden birden fazla seans gereklidir?
Lazer epilasyon uygulanan vücut bölgesine göre seans sayısı değişmektedir. Kıl kökünün %30-70'i vücut bölgesine göre değişmekle birlikte dinlenme zamanındadır. Lazer epilasyon seansı sadece uygulanan bölgedeki aktif büyüyen tüylerin köklerine etki edebilmektedir. Dinlenme halindeki kıl kökü lazer epilasyon uygulamasından etkilenmemektedir. Bu yüzden bölgeye göre değişmekle birlikte 1-2 ay aralıklarla tekrarlayan uygulamalar yapılmak zorundadır. Çoğunlukla 1-2 ay arayla yapılan 6 uygulama sonuç için yeterlidir. Bu yolla %50-90 oranında kıl folikülündeki azalma başarılıdır.


8) Her seans kaç dakika sürmektedir?
Kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber, çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazımız ile yüz 5-10 dakikada, bıyık 1-2 dakikada, bacaklar veya erkek sırtı gibi büyük bölgeler ise 30-60 dakika gibi kısa sürelerde tedavi edilir.


9) Lazer epilasyonda test seansının amacı nedir?
Uzmanlarımız gerekli gördükleri bazı kişilerde ya da isteyenlere test atışları yaparlar. Lazer epilasyon öncesi test atışı yapılırsa, kişinin cildinin ve kılının nasıl bir tepki verdiği gözlemlenir.Doz tespiti açısından ve kişinin lazer uygulamasını tanıması açısından avantaj sağlamaktadır.10) Lazer Epilasyon Tedavisi sonrasında iz kalır mı?
Lazer epilasyon uygulaması sonucu ciltte kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden bir kaç saat içerisinde tamamen sona ermesi gerekmektedir. Ancak aşırı hassas ciltlerde veya aşırı doz verilen ciltlerde Lazer Epilasyon sonrası hafif kızarıklık benzeri bir tablo görülebilir. Bu durum 1-2 günlük tedavi ile iz kalmadan düzelir. AyrıcaLazer epilasyon sonrası kişinin güneşlenmesi veya solaryuma girmesi, kalıtımsal pigmentasyon problemi bulunması gibi özel durumlarda ciltte açık veya koyu renklenmeler görülebilir. Genel olarak bu vakalar geçicidir ve zaman içerisinde geride hiçbir iz bırakmadan kaybolur.


11) Lazer kıl dönmesi tedavisinde etkilimidir?
Özellikle oturduğumuzda, oturulan yer ile temas eden bölgelerde kıl dönmesi olarak tabir edilen durum gözlenmektedir. Kadınlarda daha çok kalça, bacak arkası, bikini, genital ve koltuk altında rastlanır. Bu durumun en güncel ve etkin tedavisi ters büyüyen bu kılları ortadan kaldıran lazer epilasyon yöntemidir.

Kıl dönmesi bazen kalça arasında ameliyat gerektirebilecek kadar ciddi olabiliyor.Bu bölgede kıl apse halini almadan lazer epilasyon uygulanırsa ameliyata gerek olmadan başarılı sonuçlar alınabilmektedir.Ameliyat olmuş kişilerde bu hastalık bazen tekrarlayabilir.Bu sebeple hastalığın tekrar etmemesi için ameliyat yarası iyileştikten sonra lazer epilasyon yapılabilir.


12) Lazer epilasyonda her kıl ve ten rengine aynı lazer sistemi kullanılabilinirmi?
Hayır kullanılamaz. Kıl rengi koyu olanlara farklı sistemle,Kıl rengi koyu fakat ince ise farlı sistemle,Bronz tenlere farklı sistemle işlem yapılmalıdır.


13) En İyi lazer sistemi hangisidir?
En iyi lazer sistemi şudur demek doğru bir davranış değildir.Önemli olan hastanın kıl ve ten rengi için uygun olan lazer sistemi ile seans uygulanmasıdır. Bizim merkezimizde birden fazla laser sistemi kullanarak doktorunuz tarafından cildinize en uygun laser   seçimi yapılmaktadır.


14) Lazer epilasyonda Fda onayı nedir?
Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından 1997 yılında laser epilasyon onaylanmıştır.Merkezimizde bulunan bütün lazer sistemleri fda onaylıdır.


15) Lazer epilasyon ile sağlanan sonuçlar kalıcı mıdır?
Evet. kökleri tahrip edilen kıllar bir daha çıkmamaktadır. FDA tarafından da onaylanan bu durum, uzun süreli klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır.


16) Lazer epilasyonda yüz bölgesi neden en sorunlu bölgedir?
Lazer epilasyonda yüz bölgesi vücuttan ayrı olarak değerlendirilmesi gereken bir bölgedir. Tedaviye başlama kararı düşünülerek verilmelidir.

Yüz tüyleri vücut tüylerine göre daha ince ve açık renklidir. Çok koyu renkli ve kalın olsalar da birkaç seans içinde incelecekleri için devam eden seanslarda tedavi zorlaşacaktır. Koyu renkli ve kalın olmayan kıllar ısıyı iyi iletemeyecekleri için kıl kökü de fazla ısınmayacaktır. Bu da kıl köklerinde yeterince harabiyet oluşturmaz. Çok siyah ve kalın kılların birkaç seansta bir kısmı biterken bir kısmı incelecek şekilde etkilenir. Bunu ardından kıl kökleri pes edene kadar tedavi devam edecektir. Bu durum en az 10 seans sürer, bu sayının üzerine çıkma olasılığı çok yüksektir.Yüz bölgesi için seans sayısının fazla olması ve kısa aralıklarla olmasının sebebi kıl folikül sayısının diğer vücut bölgelerine göre fazla olması ve yüz bölgesinde hormonların kısa sürede etkili olmasıdır. Seans aralığı 1-1,5 ay arasında değişir. Vücutta olduğu gibi uygulama sonrası kızarıklık, kıl köklerinde hafif şişme olabilir, fakat geçicidir. Tedavi sırasında özellikle yüz temiz olmalı, makyaj, parfüm, krem ve benzeri maddeler temizlenmelidir.


17) Erkekte kılların lazer epilasyon ile seyreltilebilmesi mümkün müdür?
Evet, vücut bölgelerine yapılacak her lazer epilasyon seansı sonucu ortalama %20 kadar kalıcı seyrelme elde edebilirsiniz, bu durum doğal ve estetik bir görünüm sağlayacaktır. Örneğin; sırt kıllarınızdan tamamen kurtulmayı, fakat göğüs kıllarınıza sadece 1-2 lazer epilasyon seansı uygulatarak yoğunluğunu azaltmayı tercih edebilirsiniz.