Dolgu Uygulamaları

Estetik dolgu zamanla birlikte cilt altında azalan cilt elemanlarının yerine konması işlemidir. Ciltte zamanla birlikte bazı cilt elemanları miktar olarak azalmaktadır, bunlar içersinde en önemli maddeler destek dokusu olarak görev yapan hyaluronic asit ve kollogen dir. Kollogen cilde destek görevi görürken hyaloronic asit yüksek su tutma özelliği ile cildin nemli kalmasını sağlar. Zamanla birlikte bu destek maddelerinin azalmasına bağlı olarak ciltte kırışıklıklar, çökmeler, sarkmalar meydana gelir. bu sebeple ortaya çıkan kırışıklıklar genellikle burun kenarlarında üst ve alt dudak bölgesinde, ağız köşelerinde ortaya çıkar.

Estetik dolgu amacıyla son yıllarda genellikle Hyaluronic asit ürünleri kullanılmaktadır. Bu ürünler doğal olarak ciltte mevcut olan ve zamanla azalan maddelerdir. Kullanılan hyaluronic asit ürünleri uygulamaya hazır olarak bulunup uygulama doğal maddeler olması sebebi ile uygulama öncesi test yapmaya gerek yoktur.Aynı zamanda son yıllarda kişinin kendi yağ dokusunun alınıp, işlemden geçirilerek estetik dolgu amacıyla kullanılmaktadır.bu işlem lipoinjection adıyla anılır.Estetik dolgu uygulaması genellikle yüz bölgesinde zamanla birlikte azalan destek maddelerine bağlı olarak oluşan kırışıklık ve çökmelerin giderilmesinde kullanılır. özellikle burun kenarlarındaki kırışıklıklarda,ağız köşesi sarkmalarında, elmacık kemiği dolgunlaştırılmasında sıklıkla estetik dolgu uygulamaları ilk tercihtir.

Alın ve göz kenarı bölgesi kırışıklıkları ve mimiklere bağlı kırışıklıklarda ilk tercih botoks uygulamasıdır. Eğer botoks uygulaması sonrası kırışıklılarda istenilen tedavi sağlanamazsa estetik dolgu uygulaması da tedaviye eklenir. Estetik dolgu yüz bölgesi dışında vücut bölgelerinde de kullanılabilir.

Estetik dolgu bazı vücut bölgelerinin düzeltilmesi amacıyla kullanılabilir.özellikle gögüslerin dolgunlaştırılmasında;kalçaların dolgunlaştırılması amacıyla estetik dolgu uygulaması tercih edilir.kaza veya başka sebeplerle vücutta oluşmuş doku kayıplarında, daha önce liposuction yapılan hastaların bazı bölgelerinde oluşmuş çökmelerin tedavisinde dolgu maddeleri tercih edilir.

Vücutta estetik dolgu uygulamalarında hyaluronik asit ve hastanın kendi yağ dokusu kullanılmaktadır. hastanın kendi yağ dokusu uygun yerlerden alınıp, işlemlerden geçirilip, gerekli yerlere iğne ile verilir.

Estetik dolgu uygulaması ancak bu konuda deneyimli hekim tarafından,klinik ortamında yapılır. Estetik dolgu uygulamalarının evlerde, ofis ortamında ve hekim olmayan deneyimsiz kişilerce yapılması istenmeyen sonuçlar yaratabilir.
Uygulama öncesi hastanın ayrıntılı muayenesi yapılır, dolgu yapılacak alan, miktar,kullanılacak ilacın özellikleri ayrıntılı olarak belirlenir. Uygulama bölgesi önce dezenfekte edilir.ardından ağrıyı azaltmak için anestezi sağlayan kremler kullanılabilir. Veya aynı amaçla soğuk kompreste yapılmaktadır.

Estetik amaçla kullanılacak dolgu maddesi uyguma alanına ince iğneler ile verilir.uygulama çok ağrılı değildir. Estetik dolgu uygulama süresi 10-30 dk dır. Uygulama sonrası kişi sosyal hayatına dönebilir. Estetik dolgu uygulaması 1 hafta aralıklarla 2 kez yapılır.

Estetik dolgu uygulamasının kalıcılığı profesyonel uygulamaya ve kullanılan dolgu madedesine bağlı olarak değişir. Estetik dolgu uygulaması ancak bu konuda deneyimli hekim tarafından yapılmalıdır.

Genellikle estetik dolgu uygulamalarından sonra kalıcılığı 6-12 ay arasında değişmektedir. dolgu maddesinin kalıcılık süresinin sonunda cilt uygulama öncesi durumuna geri döner. Fakat görülmektedir ki, dolgu maddelerinin su tutma ve cildin nemlenmesinin artırması sebebi ile cilt kalitesi artmaktadır.

Estetik dolgu uygulaması kullanılan etken maddeye alerji sorunu olan kişilere uygulanamaz, Sistemik hastalığı olanlar ve devamlı ilaç kullananların uygulama öncesi bu bilgilerini hekimlerine iletmeleri gerekir. Devamlı olarak Aspirin ve benzer ilaç alanların uygulama öncesinde hekimlerine danışarak ilaçlarını kesmeleri gerekebilir.