Lazer Epilasyon İle İlgili Merak Ettikleriniz

LAZER EPİLASYON Hakkında Bilinmeyen Gerçekler! 

Lazer epilasyon adından da anlaşılacağı üzere lazer ile yapılır. Ancak kampanyalarda adı lazer olarak geçenlerin birçoğunda IPL teknolojisinin kullanıldığını görüyoruz. Ancak halkın bunu ilk bakışta anlaması zor. Lazerler de kendi içinde birçok kaliteye ayrılmakta. Epilasyonda kullanılan lazerlerin dalga boyu kılın kalınlığına,rengine,kılın vücutta yer aldığı anatomik bölgeye,ten renginin açık veya koyu olmasına göre tercih ediliyor. Etkinliği Dünyanın en saygın sağlık örgütü FDA tarafından onaylanmış ve bizim de merkezimizde kullandığımız 2 tür lazer epilasyon cihazı vardır,bir tanesi Alexandrite Lazer(koyu renk tüylerde etkilidir.)bir diğeri de ND-YAG Lazer'dir. (koyu renk ciltlerde ve açık renk tüylerde etkilidir.) Bu tür lazerlerin etkisi çabuk ve yüksektir. 

Piyasada IPL(İntens Puls light) isimli cihaza sahip oldukları halde Lazer Epilasyon hizmeti verdiğini iddia eden yerler vardır. IPL bir Lazer Epilasyon cihazı değildir, bu cihazın teknolojisi Lazer Epilasyon cihazları ile aynı değildir, dolayısıyla epilasyon etkisi oldukça düşüktür ,üstelik tıbbı açıdan da herkese aynı tür cihazın uygulaması veya vücudumuzdaki her bölgeye aynı tür cihazın uygulanması da hatalı bir uygulamadır. Dolayısıyla IPL cihaz kullanan bir merkeze giden kişiler 1,5-2 seneye kadar sürebilen uğraşlar sonucunda para ve vakit kaybederek hiçbir sonuç elde edemezler. Lazer epilasyon konusunda doğru olan uygulamanın bir poliklinikte gerçekleşmesi,beklenmedik cilt reaksiyonlarına müdahale edebilmesi açısından mutluka bir Dermatoloji uzmanı gözetiminde yapılmasıdır. Şunu da ekleyelim ki 2010 yılı itibariyle güzellik salonları veya kuaförlerin Lazer Epilasyon yapması kesinlikle yasaktır. Buna ragmen bu kampanyaların birçoğunun güzellik merkezleri tarafından yapıldığını görüyoruz. Bu mekanlar mühürlenseler satın alınan hakların da peşine düşmek oldukça güç olacaktır. 

Son olarak Lazer Epilasyon ile ilgili yanlış bilinen bir gerçeği daha aydınlatmak istiyoruz. Lazer Epilasyon uygulayan birçok merkez müşterilerine tüyler bitene kadar sabit fiyat garantisi verir. Fakat yapılan epilasyon işlemi kişinin DNA'sına, tüy yapısına,deri tipine,deri rengine göre farklı sonuçlar verir,yani bir kişide 4 seans yeterli olurken,bir diğer kişide yine aynı bölgedeki epilasyon işlemi 7 seans sürebilir. Dolayısıyla her hastanın kliniğe maliyeti farlı olmaktadır. Sabit fiyat uygulaması akla IPL cihaz kullanıldığını getirmektedir.